Urológ odpovedá

Mám 19 rokov a trápia ma ťažkosti s močením – chodím často na záchod. Mohlo by to súvisieť s nejakou pohlavnou chorobou?

Máte aj veľký smäd? Ak áno, mohlo by to poukazovať na cukrovku. Zvážte preto prosím konzultáciu so svojim lekárom. Nadmerné močenie nie je typickým príznakom pohlavne prenosných chorôb. Prejavovať sa tak môžu infekcie močových ciest alebo obličiek. U mužov to však nebýva časté.

Na konci penisu pociťujem pálenie. Čo to znamená?

Lekársky sa tento stav označuje ako dyzúria a sprevádza najmä infekcie močových ciest. Prosím navštívte svojho lekára, ktorý Vám odporučí vhodnú liečbu.

Som zdravý 37-ročný muž. Moje obavy súvisia s malým objemom ejakulátu a slabým orgazmom. Viem, že by to mohlo súvisieť s mojim vekom, ale ešte nikdy to nebolo také vážne ako teraz. Sú nejaké jedlá, doplnky výživy alebo lieky, ktoré by som si mohol kúpiť na zvýšenie objemu ejakulátu a podporu intenzity a dĺžky orgazmu? Ďakujem Vám za odpoveď.

Nepoznám žiaden produkt, ktorý by Vám mohol s týmto problémom pomôcť. Ťažkosti s erekciou možno liečiť liekmi. Najlepšie by bolo stav konzultovať so svojim lekárom a potom sa uvidí, či môžete začať užívať sildenafil, tadalafil alebo vardenafil. Účinnosť väčšiny produktov, ktoré si môžete kúpiť cez internet, nie je potvrdená.

Mám pravidelný pohlavný styk so svojou partnerkou. Niekedy počas milostného aktu môj penis zmäkne a po chvíli sa opäť stoporí. Je to normálne?

Domnievam sa, že ste v poriadku. Ak dokážete pohlavný styk dokončiť, nevidím žiaden problém.

Mám 70 rokov. Môj ejakulát má veľmi malý objem, povedal by som tak pár kvapiek. Súvisí to len s vekom alebo to môže mať aj nejakú inú príčinu? Je moja sexuálna túžba znížená práve kvôli tomu? Môže sa tento stav zlepšiť?

Objem ejakulátu závisí od toho, ako často muž ejakuluje, od priesvitu kanálikov a funkcie žliaz. V každom prípade by som odporučil kompletné vyšetrenie prostaty (ktoré by ste mimochodom mali absolvovať raz do roka) a, ak chcete, možno Vám zmerať hladinu testosterónu.

Je pravda, že varikokéla spôsobuje u mužov neplodnosť a mala by sa čo najskôr operovať? Mám ju na ľavej strane a nemám žiadne problémy. Moja žena nepoužíva žiadnu ochranu a ešte nie je tehotná. Môj lekár navrhoval operáciu.

Varikokéla (zväčšenie žíl semenného povrazca) môže byť príčinou neplodnosti, pretože hromadenie sa venóznej krvi nad semenníkom zvyšuje jeho teplotu, čo spôsobuje abnormálny vývoj spermií. V prvom rade treba spraviť spermiogram. Vyšetriť treba aj Vašu ženu, lebo to, že ešte neotehotnela, nemusí byť len Vaša chyba.

Mám predčasnú ejakuláciu a rozhodol som sa s týmto mojim problémom skoncovať. Chcel by som ísť k urológovi, ale neviem ako sa k nejakému dostať. Musím ísť najskôr k praktickému lekárovi, ktorý mi vypíše výmenný lístok alebo môžem ísť k urológovi priamo bez odporúčania? Chcel by som tiež vedieť, či si túto liečbu pacient hradí sám alebo nie. Ďakujem za odpoveď.

K návšteve urológa v štátnom zdravotníckom zariadení, i súkromného urológa, potrebujete výmenný lístok (odporúčanie od svojho lekára). Ak by ste chceli absolvovať vyšetrenie bez výmenného lístku, môžete sa v súkromnej ambulancii dohodnúť a za poskytnutú službu zaplatiť.

Ako dospelý musím močiť tri až štyrikrát za noc – čo to znamená? Až na mierne pálenie pred močením nemám žiadne iné ťažkosti.

Časté močenie môže mať niekoľko príčin. Spôsobené môže byť napríklad infekciou (najmä, ak pociťujete pálenie počas močenia) alebo zväčšením prostaty. Poradil by som Vám, aby ste navštívili svojho lekára a nechali si skontrolovať moč. Ak bude treba, lekár Vás pošle k urológovi.

Porozprávajte sa o svojich problémoch s erekciou s lekárom
Krka, d. d.

Všetky práva vyhradené. Krka, tovarna zdravil, d. d., Novo mesto